• Hotel Branica
  • Kontaktujte nás
    +421 (0)910 344636
  • Môj profil
Hotel Bránica Belá - Terchová
 Novinky
Znovuotvorenie hotelaZnovuotvorenie hotela

Drahí klienti, priatelia, ste vítaní do novootvoreného hotela Bránica, v rovnomennej doline Bránica v Obci Belá, pri rázovitej Obce Terchová a Vrátnej doline. Hotel sa zameriava na seniorské pobyty.


Výlety do okoliaVýlety do okolia

Našim klientom poskytujeme celé spektrum služieb, okrem tých základných aj doplnkové. Štandardne zabezpečujeme skupinové autobusové výlety po atraktívnych miestach nášho kraja.

Turistické chodníčky z hotela, alebo blízkeho okolia

Kalvária v Terchovej - Krížová cesta

   

Obec Terchová je významným slovenským pútnickým miestom a každoročne sa tu konajú Cyrilometodské dni. Aj preto bola na návrší vybudovaná kalvária. Tá v Terchovej sa však trochu líši od tých tradičných. Jej unikátnosť spočíva v tom, že tu, na rozdiel od ostatných, nenájdete žiadne kaplnky. Miesto nich sú tu kríže položené na zemi a sochy. Zhotovené sú z kameňa a doplnené o sklenené detaily - červené škvrny symbolizujúce zranenia pri pádoch Ježiša, ďalej srdce, klinec či koruna. Autorom celého areálu kalvárie je akademický sochár a rodák z Terchovej Milan Opalka. Ku krížovej ceste sa dostanete z obce Terchová žltou turistickou značkou. Krížová cesta začína nad Ďurkovým lazom, ktorý sa nachádza pri Roľníckom družstve Terchová a pokračuje až na vrch Oravcové.

Rozhľadňa nad Terchovou - Terchovské srdce (približne 1 hodina z obce)

  

Staršie generácie si určite spomenú na legendárny film Jánošík, kde si zahral vynikajúci herec Paľo Bielik. V tých časoch, na vrchu Oblaz, stála rekvizita šibenice, na ktorej vyhasol život filmového Juraja Jánošíka. Dnes na tomto krásnom mieste nájdete pýšiť sa rozhľadňu nazývanú Terchovské srdce. Nová rozhľadňa je poslednou zo zastávok už dlho existujúceho náučného chodníka, ktorý je zameraný na spoznávanie fauny a flóry Národného parku Malá Fatra. Vyhliadkovú vežu budete vidieť už z príchodu do Terchovej v smere od Žiliny. Rozhľadňu navrhol Alojz Mucha. Vedie k nej asi 1 km dlhá nenáročná turistická trasa začína v centre Terchovej a zvládnu ju všetky vekové kategórie turistov. Rozhľadňa Terchovské srdce je vysoká 30 metrov. Na vežu sa vystupuje užšom schodisku. Na samotnej vyhliadkovej veži sa nachádzajú 3 terasy, z ktorých je pôsobivý výhľad na okolitú krajinu. Oči a dušu vám pohladia najmä nádherné siluety Malého a Veľkého Rozsutca, Boboty, Tiesňavy či Obšívanky a Sokolie. Vrch Oblaz je okrem vyhliadkovej veže známy aj ako pietne miesto. Práve tu sa odohralo mnoho historických udalostí, ktoré sú plné emócií, nostalgie a symboliky. Rozhľadňa je celoročne voľne prístupná.

Expozícia Jánošík a Terchová

   

Obec Terchová je rodiskom najznámejšieho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka. Muzeálnu expozíciu venovanú nielen Jánošíkovi, ale i vývoju Terchovej, nájdete v budove Obecného úradu v Terchovej na 1. poschodí. Samotná expozícia je pomerne rozsiahla, aj preto je rozdelená do niekoľkých tematických celkov, ktoré však podávajú komplexný a ucelený obraz o histórii a národopise obce Terchová. Centrom expozície je však Juraj Jánošík, ktorý je významnou osobnosťou a legendou. Vstupná časť expozície je ladená v štýle tradičnej terchovskej izby, ktorá disponuje tradičným nábytkom, doplnkami a nástrojmi, ktoré v tom čase uľahčovali každodenný život. Časť expozície venovaná Jurajovi Jánošíkovi oboznámi návštevníka s dôležitými historickými faktami z jeho života, zbojníčenia a popravy. Medzi exponátmi nechýbajú ani také predmety ako dereš, korbáč, putá, široký opasok či valaška. Vplyv Jánošíkovej osobnosti a tradície sa odzrkadlil aj v slovenskom umení a slovesnosti. V centrálnej časti expozície si tak návštevník môže prezrieť prvky ľudového výtvarného umenia prezentujúce početné drevené plastiky, maľovanú keramiku, sklomaľby, medené reliéfy a kresby s Jánošíkovskou tematikou. Najvzácnejším exponátom je mohutná olejomaľba Ľudovíta Fullu z roku 1955, ktorá zobrazuje Jánošíka na koni ako nesmrteľného hrdinu bojujúceho za spravodlivosť obyčajného ľudu. Expozícia Jánošík a Terchová je súčasťou Považského múzea v Žiline. Najvzácnejším exponátom je mohutná olejomaľba Ľudovíta Fullu z roku 1955, ktorá zobrazuje Jánošíka na koni ako nesmrteľného hrdinu bojujúceho za spravodlivosť obyčajného ľudu. Expozícia Jánošík a Terchová je súčasťou Považského múzea v Žiline.

Kostol Cyrila a Metoda, Drevený betlehem

   

Obec známa Jánošíkovskou históriou ponúka pre turistov množstvo lákadiel. Jedným z nich je aj drevený betlehem. Nejde však len tak o hocijaký betlehem. Ten v Terchovej, je vskutku jedinečný. Unikátny drevený betlehem sa nachádza v Kostole sv. Cyrila a Metoda stojacom v centre obce. Nápad vytvoriť symbolický betlehem sa zrodil pred Vianocami roku 1976. Betlehem je dielom dedinského rezbára Štefana Hanuliaka, ktorý spolu s priateľmi Jozefom Holúbkom a Štefanom Krištofíkom. 
Majstrovské dielo je skoncipované do troch častí: prvú predstavuje „stará“ Terchová so svojimi remeslami a charakteristickým koloritom, druhú miesto Ježišovho narodenia „skromný“ Betlehem, ..a tretiu „prepychový“ Jeruzalem.
Návštevníci môžu každý rok na betlehem obdivovať niečo nové. Postupne pribúdajú náboženské výjavy z Betlehema i Jeruzalema, atmosféru historickej Terchovej evokujú ďalšie ľudové remeslá a dielničky majstrov. Miestni rezbári drevený betlehem aj ozvučili, a tak sa môžete započúvať aj do typickej terchovskej muziky. Betlehem v Terchovej je druhým najväčším na Slovensku, po betleheme v Rajeckej Lesnej.

Nerezová socha Jánošíka nad Terchovou

   

Kde inde by ste hľadali veľkolepú sochu najznámejšieho slovenského zbojníka, ak nie práve na jeho rodnej hrudi, v Terchovej? Každý turista, ktorý tadiaľto prechádza, jej oslnivú krás musí už z diaľky vidieť. Monumentálna socha ľudového hrdinu a zbojníka Juraja Jánošíka meria sedem a pol metra a je vyrobená z oceľového (nerezového) plechu. Bola odhalená pri príležitosti 300. výročia Jánošíkovho narodenia v roku 1988. Nachádza sa na Vŕškoch, pri ceste, ktorá smeruje do Vrátnej. Je súčasťou pamätníka, ktorý Terchovčania dali svojmu rodákovi postaviť. Socha je v skutku veľkolepá a vypína sa nad dedinkou akoby duch Jánošíka stále bdel nad terchovským ľudom. Vedú k nemu vyšľapané chodníčky z obce. Ak sa do okolia Terchovej vyberiete v letných mesiacoch, nezabudnite, že sa tu každoročne konajú začiatkom augusta Jánošíkove dni - folklórny festival s medzinárodnou účasťou.

Jánošíková úniková izba - Jánošíkov príbeh

   

Jánošíková "úniková izba", vám v časovom limite 60 - 90 minút prináša unikátny zážitok, na ktorý tak skoro nezabudnete. Táto terchovská je jedinečná svojím príbehom o Jurajovi Jánošíkovi. Stávate súčasťou príbehu najznámejšieho slovenského zbojníka. Je len na vás a vašom tíme ako rýchlo dokážete vyriešiť a spoznať ukrytý príbeh Jánošíka v troch miestnostiach. Ste odkázaní len na uvažovanie a na pomoc svojich priateľov. Vašim cieľom je spolupracovať, hľadať indície, riešiť rôzne hlavolamy a nakoniec odhaliť stratený Jánošíkov poklad. Dokážeš prežiť život Juraja Jánošíka. 

Pohorie Sokolie  (1171,5 m n. m.)

 

Sokolie je ohraničená časť hrebeňa severného pohoria Malej Fatry, a zároveň aj rovnomenný a najvyšší vrch v tejto lokalite. Pre turistov je masív Sokolie veľmi atraktívny, nakoľko v mnohých smeroch veľmi pripomína hrebeň Rozsutcov. Masív Sokolie sa vyznačuje svojím kompaktným tvarom hrebeňa tiahnucim sa v dĺžke 4,5 km, pričom na severozápade uzatvára Vrátnu dolinu a na východe Tiesňavy. Najčlenitejšou časťou je severné úbočie masívu. Nachádza sa tu viacero hlbokých krasových doliniek, ktoré vytvorili tamojšie potôčiky. Bohatosťou týchto skalných útvarov oplýva známa dolina Obšivánka. Jej návštevu môžete teda spojiť s výstupom na vrch Sokolie. Výstup na Sokolie je sprevádzaný nádhernými prírodnými scenériami. Po zdolaní strmších úsekoch na vás bude čakať krásny skalný vrchol s tými najúžasnejšími výhľadmi na okolitú krajinu. Medzi blízkymi vrchmi budú vynikať najmä končiare malofatranských vrchov - Veľký RozsutecStoh alebo Poludňový grúň. Masív Sokolie ako aj samotný vrch je dobre dostupný z obce Terchová (cca 5 km) či z parkoviska Starý dvor (cca 3 km). Lokalita je spleťou viacerých turistických chodníkov, ktoré vás zavedú na najrozličnejšie miesta. Výstup na Sokolie môžete spojiť aj s prechodom cez exponovaný Zbojnícky chodník.

Zbojnícky chodník

   

Prístup na tento atraktívny stredne náročný výstup je z Obce Terchová. Nechajte sa zlákať túrou v malofatranskej oblasti aj vy. Vydajte sa cestou Zbojníckeho chodníka, ktorý vás prevedie tiesňavami, ale i výšinami s krásnymi výhľadmi. Túru môžete začať z parkoviska Tiesňavy po  modrej turistickej značke. Terchovský Zbojnícky chodník je stredne náročná trasa, je dlhý cca 3km a odporúčame ju fyzicky zdatnejším turistom. Cestou pomedzi skalné bralá čakajú na vás nielen fascinujúce výhľady, ale i nečakané skalné útvary, malá dávka šplhania po skalách, niekoľko stúpačiek, rebrík, reťaze, či oceľové tyče. Za najkrajší úsek Zbojníckeho chodníka je považovaná dolina Obšívanka, ktorá je plná kosodreviny a zaujímavých skalnatých výtvorov. V súčasnosti býva turistický chodník v úseku Obšívanka – Malé nocľahy v období od 1. 3. do 15. 6. neprístupný. Po zostupe cez Obšívanku pokračujete poľným chodníkom do Terchovej cez serpentíny s prudkým klesaním. Ak by vám nestačilo, túru si môžete spestriť prechádzkou po “Krížovej ceste” na vrch Oravcové.

Pohorie Kraviarske (1361 m n. m.)

 

Centrálnu časť Krivánskej Malej Fatry vypĺňa mohutný zašpicatený vrch Kraviarske. Pyšne sa vypínajúci vrch nad Vrátnou dolinou je najvyšším bodom severnej rázsochy hlavného hrebeňa Malej Fatry. Napriek tomu, že je vrch Kraviarske hlboko pod hlavným hrebeňom Malej Fatry, je sám o sebe krásnym výhľadovým miestom. Pohľad na okolitú krajinu nie je síce kruhový, no pred vašimi očami sa rozprestrie celkom široký a ďaleký kus krajiny. Z vrcholových častí uvidíte veľkú časť Malej Fatry s jej dominantami Veľkým a Malým Rozsutcom, taktiež na Vrátnu dolinu a okolité obce. Počas túry na vrch Kraviarske určite nestretnete zástupy turistov. Vrch je menej navštevovaný, a preto si tu vychutnáte pokoj a ticho. Túru vám spríjemní aj bohatá flóra a najmä kry plné čučoriedok. Vrch je prístupný po značených turistických chodníkoch z Vrátnej (cca 3.5 km), východiskom túr môže byť lokalita Starý dvor či Chata Vrátna.

Symbolický cintorín vo Vrátnej

   

Hory bývajú nielen krásny, ale i zradné. Pamiatku tých, čo hory nadovšetko milovali, no stali sa im osudné, si návštevníci Vrátnej môžu uctiť na tunajšom symbolickom cintoríne. O vytvorenie tohto symbolického cintorína sa zaslúžila Horská záchranná služba. Symbolický cintorín vo Vrátnej vznikol v roku 1998 a je venovaný obetiam horských nešťastí v Malej Fatre. Malé pietne miesto je umiestnené neďaleko Chaty Vrátna, pod skalnatým kopcom v náručí krásnej prírody. Celému miestu dominuje maličká, zastrešená kaplnka s krížom a pamätné tabuľky tých, ktorých osud spečatili hory. Do vybudovania symbolického cintorína, zahynulo v Malej Fatre 52 ľudí a od roku 1998 to bolo 42 ľudí. Symbolický cintorín tak predstavuje prejavenie úcty obetiam hôr, no zároveň aj poučenie a varovanie návštevníkov hôr.

Dolné diery - Jánošíkove diery

   

Jánošíkove diery sú sústava tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre. Nachádzajú sa v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec a skladajú sa z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Preteká nimi Dierový potok, ktorý ich vyformoval. Dolné diery sú značené náučným chodníkom. Nachádzajú sa v nich dva vodopády s výškou 1 m a 3,5 m, ktoré sú súčasťou vodopádov Dierového potoka. Rovnako ako aj v ostatných dvoch častiach, aj v časti Dolné diery môžete obdivovať bizarné skalné útvary, previsy a úžľabiny, ktoré majú charakteristickú klímu. Vďaka nej sa tieto skalné útvary stali domovom rôznorodých druhov rastlín a živočíchov. Trasa je vhodná a zaujímavá aj pre rodiny s deťmi. Prechody sú nenáročné a ponad Dierový potok vedú lávkami so zábradlím. Dolné diery končia Podžiarom, kde v malej dreveničke nájdete bufet. Tu sa môžete občerstviť a chvíľku si posedieť na lavičkách alebo na lúke pri vode. Pre všetkých nadšencov turistiky a prírody odporúčame prejsť všetky časti. Jánošíkove diery sú prístupné atraktívnymi značenými turistickými chodníkmi s lávkami, rebríkmi a reťazami z Terchovej - Biely Potok.

Belské skaly

V blízkom okolí Žiliny je mnoho pekných miest, ktoré oplývajú prírodnými krásami. Jedným z nich sú i Belské skaly, ktoré sú medzi turistami všetkých vekových kategórii veľmi obľúbené. Belské skaly sa nachádzajú v pohorí Malá Fatra, pri vstupe do Belskej doliny a  ponúkajú celoročnú nenáročnú turistiku, ktorú si vychutnajú aj rodiny s deťmi. Nachádzajú sa tu tri vyhliadky, z ktorých sa naskytajú nádherné pohľady na Belskú dolinu, Žilinskú kotlinu a obec Belá.

  

Strmé úseky sú zaistené stupačkami a reťazami. Na vyhliadkach si môžete posedieť, oddýchnúť a kochať sa krásnymi výhľadmi a prírodou. Zahliadnúť môžete aj horolezcov, pre ktorých sú Belské skaly horolezeckým rajom. Oblasť Belských skál je prístupná z obce Belá. Lokalitou vedie upravený turistický chodník, ktorý vedie pomedzi mohutné skalné bralá, ale i mostíkom cez potok v Belskej doline. 

Veľký Rozsutec - 1610 m n.m.

Veľký Rozsutec (1 610 m n.m.) sa nachádza v severovýchodnej časti hlavného hrebeňa Krivánskej Malej Fatry. Svojou formou a výškou dominuje celému okoliu a býva považovaný za najkrajší vrch na Slovensku. V minulosti sa tradovalo, že v okolí vrcholu je ukrytý Jánošíkov zlatý poklad. Dnes je okrem tajomných povestí obľúbený hlavne preto, že jedna z trás naň vedie z Terchovej cez atraktívne a exponované Jánošíkove diery. Obľúbená je aj okružná trasa z osady Štefanová cez Podžiar dlhá 10km a ktorá Vám s návratom do Štefanovej zaberie cca 5h. Výstup na Veľký Rozsutec je právom zaradený medzi náročné turistiky. Čaká na vás nielen rôznorodý a členitý terén, strmé stúpanie, ale i prekonávanie veľkých výškových rozdielov.

  

Ak však prekonáte všetky úskalia, na vrchole sa vám naskytne neskutočne krásny kruhový výhľad do okolia. Svoje končiare pyšne predvedie určite Malý Rozsutec, Stoh, Pilsko a iné vrchy či hlboké doliny. Turistický chodník, býva pravidelne uzatvorený od 1. marca do 15. júna. Veľký Rozsutec je okrem turistiky aj významnou lokalitou s výskytom endemických, vzácnych a zriedkavých druhov flóry a fauny. Vzhľadom na tento fakt, je taktiež centrom národnej prírodnej rezervácie Rozsutec.

 
Súbory cookies používame pre správne fungovanie našej webovej stránky a jej funkcií. Pomocou súborov cookies si tiež napríklad pamätáme váš preferovaný jazyk, zvyšujeme pre vás relevantnosť zobrazovaných reklám, počítame návštevnosť stránok a pamätáme si vaše nastavenia vykonané na stránke.